Fontların Büyülü Dünyası: Tasarımın Gizli Kahramanları Font Nedir ?

Fontların Büyülü Dünyası: Tasarımın Gizli Kahramanları Font Nedir ?

Font (Yazı Tipi) Nedir?

İletişimin önemli kahramanlarından birisi hiç şüphesiz yazıdır. Yazı; Sümerliler tarafından icat edilmesinden, günümüze kadar birçok değişikliğe uğrayarak çağımıza uyum sağlamıştır. Teknolojinin hızla yaygınlaşmasıyla harfler değişik şekil, uzunluk, kalınlık gibi özellikleriyle farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların uyum ve bütünlükle bir araya gelmesiyle oluşan harf gruplarına font (yazı tipi) denir. Fontlar (Yazı Tipi) görsel iletişimin çok önemli bir parçasıdır. Font (Yazı Tipi) hedef kitleye mesajın duygusu ve yapısı hakkında farklı bilgiler vermektedir. Fontlar, pazarlama amacıyla kullanılan metinlerde iyi bir şekilde seçildiğinde akılda kalıcılığı büyük oranda arttırmaktadır. Fontlar doğru bir şekilde kullanıldığı taktirde tasarımlara çok fazla değer katan bir unsurdur.

Font (Yazı Tipi) Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Font (Yazı Tipi), yazının icadından günümüze kadar bilinmektedir. İlk kez Gutenberg’in matbaayı icadıyla 1455 yılında İncil’in basımı için Roman fontu hazırlanmıştır. Roman fontu tarihteki ilk font olarak görülmektedir. Roman fontu uzun yıllar kullanılmıştır. Fakat Mürekkep ve baskı ürünlerinde tasarruf sağlamak için 1500 yılında İtalya’da yapılan baskılarda italik font kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra birçok farklı fontlar tasarlanmıştır. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla 1950 yılından itibaren fontlar dijital ortama taşınmaya başlanmıştır. Özellikle de 1980 yılından sonra teknolojik ürünlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla font dünyasına yepyeni tasarımlar eklenmiştir.

Font (Yazı Tipi) Türleri Nelerdir?

Serif

Serif fontlar tırnaklı fontlardır. Her harfin sonunda bir tırnak ya da buna benzer kıvrımları vardır. Bu fontlara örnek olarak; Times New Roman, Garamond vb. fontları örnek verebiliriz. Serif fontların yapısı klasik, güvenilir, geleneksel duygular çağrıştırır.

Sans-Serif

Sans Serif fontlar tırnaksız fontlardır. Düz kenarları olan bu fontlarda serif fontlardaki gibi tırnak ve kıvrımlar yoktur. Bu fontlara örnek olarak; Helvetica, Franklin Gotic vb. fontları örnek verebiliriz. Sans-Serif fontlarının yapısı şık, modern ve yenilikçi bir his vermektedir.

Script

Bu yazı sınıfı 17.yy türetilmiştir. Script fontlar el yazısı tipinde olan fontlardır. Genelde harfler italik ve birleşik yapıdadır. Bu fontlara örnek olarak; Allura, Pacifico vb. fontları örnek verebiliriz. Script fontlarının yapısı lüks, feminen ve samimi bir his yaratmak için çok uygundur.

Display

Display fontlar en geniş sınıftır. Nadiren uzun metinler için kullanılan display fontlar, güçlü bir tipografi ifade istendiğinde tabelalar, başlıklar vb. alanlar için popülerdir. Genelde grafiti kültürünün bir yönünü yansıtır veya belirli bir durumu, zaman dilimini veya temayı çağrıştırırlar. Bazı display fontlar, farklı ve çarpıcı sonuçlar elde etmek için alışılmışın dışında harf şekilleri kullanırlar, hatta bazıları 3 boyutlu görünürler.

Şimdi Harekete Geçme Zamanı!
Markanızı Öne Çıkaracak Çözümler İçin Bize Ulaşın.